PTTK Legnica










KONKURS KRASOMÓWCZY






BAZA TURYSTYCZNA

Noclegi

Gastronomia

Komunikacja

Kontakt

Szukaj w serwisie


OGÓLNOPOLSKI KONKURS KRASOMÓWCZY DZIECI I MŁODZIEŻY


Sprawozdanie z przebiegu XXXIV Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego Dzieci Szkół Podstawowych i XIX Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego Młodzieży Gimnazjalnej - Legnica 2018 rok

Legnica od 1984 roku jest nieprzerwanie organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego.

 Jest to zasługa i inicjatywa miejscowego Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, a przede wszystkim przewodniczącego komitetu organizacyjnego Leona Hojniaka. Co roku w listopadzie Legnica staje się stolicą krasomówców, którzy przyjeżdżają tu na święto polszczyzny.

XXXIV Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy Dzieci Szkół Podstawowych i XIX Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy Młodzieży Gimnazjalnej odbył się w dniach 22 - 25 listopada 2018 roku w Legnicy.

Organizatorami Konkursu byli: Zarząd Oddziału PTTK w Legnicy przy współpracy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Szkoły Podstawowej nr 19 w Legnicy, Szkoły Podstawowej nr 9 w Legnicy, IV Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy.

W Konkursie wzięło udział 56 uczestników (na 59 zgłoszonych do Konkursu) – 35 ze Szkół Podstawowych i 21 z Gimnazjów z 13 województw naszego kraju.

W ramach czterodniowego święta krasomówców odbyło się spotkanie organizacyjne oraz warsztaty krasomówcze, spotkanie z gościem specjalnym Łukaszem Jedlińskim – dziennikarzem TVN24, który w 2001 roku wygrał II Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy Młodzieży Gimnazjalnej. Zorganizowano wyjście do Teatru im. H. Modrzejewskiej na spektakl pt. „Dzień dobry, do widzenia”, wyjścia na spektakle filmowe do kina Helios, wycieczkę po Legnicy i do Wrocławia, w ramach której uczestnicy zwiedzili Kolejkowo.

W pionie Szkół Podstawowych miejsca zdobyli:

I miejsce -  Maria Kossak – Szkoła Podstawowa w Drelowie – woj. lubelskie

II miejsce - Kamila Zdebska – Społeczna Szkoła Podstawowa nr 1 STO w Szczecinie – woj. zachodnio – pomorskie

III miejsce - - Natalia Żebiłowicz - Publiczna szkoła podstawowa nr 1 w Brzegu- woj. opolskie

IV miejsce - Natalia Grzyb – Szkoła Podstawowa nr 19 w Legnicy – woj. dolnośląskie

V miejsce - Damian Muracki – Szkoła Podstawowa w Zamieniu – woj. mazowieckie

 

W pionie Gimnazjów miejsca zdobyli:

I miejsce - Kryspin Sandak – Publiczna Szkoła Podstawowa w Czarnożyłach – woj. łódzkie

II miejsce – Olga Leszczyńska – Społeczne Gimnazjum Stowarzyszenia Edukacyjnego w Gorzowie Wielkopolskim – woj. lubuskie

III miejsce - Adrian Broda – Zespół Szkół w Siennicy – woj. mazowieckie

IV miejsce - Weronika Ratyńska – Szkoła Podstawowa w Zamieniu – woj. mazowieckie

V miejsce – Matylda Ferkowska – Szkoła Podstawowa nr 53 z Oddziałami Gimnazjalnymi w Szczecinie – woj. zachodnio – pomorskie

Przyznano nagrody specjalne:

- Nagroda Publiczności  SP – Maria Kossak, G  - Zofia Jaźwiec

- Nagroda „Oryginalne Pióro” SP – Patryk Lessman, G – Martyna Ferkowska

- Nagroda Prezesa ZO PTTK w Legnicy – Nikodem Stasiak

- Nagroda Przewodniczącego Jury SP – Remigiusz Maciewicz, G – Patrycja Wójcik

- Nagroda Koła Przewodników Terenowych i Sudeckich Oddziału PTTK w Legnicy  – Karolina Trybuchowicz

- Nagroda Radnej Miasta Legnicy - Aleksandra Sadowska, Anna Fiałka

- Nagroda Dyrektora SP nr 19 w Legnicy - Oliwia Beztroska

- Nagroda Dyrektora Muzeum Miedzi w Legnicy - Patryk Lessman, Karolina Trybuchowicz

- Nagroda  Rady Programowej ds. Młodzieży Szkolnej Aleksandra Sadowska, Hanna Brange

- Nagroda Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych SP – Nikodem Stasiak,

G – Maciej Juszkiewicz

- Nagroda im. Ludwika Gadzickiego SP – Majana Wolak, G – Kryspin Sandak

- Nagroda im. Romana Ogonowskiego - Tymoteusz Matuszczak

- Nagroda  im. Wandy i Henryka Urbaniaków –  Anna Fiałka

- Nagroda  im. Danuty Kukiz            –  Karolina Ziemlicka                                                

- Nagroda Mirosława Bielachowicza - Karolina Trybuchowicz, Tomasz Pipski            

- Nagroda Leona Hojniaka - Wojciech Nowak                                                                 

- Nagroda Piotra Szymczewskiego - Antonina Grabarz, Oliwia Beztroska, Maria Kossak

- Nagroda Biura Turystycznego Welter – Kamila Zdebska, Damian Muracki, Wojciech Nowak

- Nagroda dla Najmłodszego Uczestnika Konkursu - Antonina Grabarz

XXXIV Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy Dzieci Szkół Podstawowych i XIX Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy Młodzieży Gimnazjalnej odbył się dzięki finansowemu wsparciu Zarządu Głównego PTTK, Urzędu Marszałkowskiemu Województwa Dolnośląskiego, Urzędu Miasta Legnicy, a także sponsorom:

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Legnicy

Katarzyna i Paweł Pacanek,

Piekarnia Okoń w Legnicy,

Szkoła Podstawowa nr 19 w Legnicy,

Zarząd Główny Polskich Schronisk Młodzieżowych,

Starostwo Powiatu Legnickiego,

Bogumiła Słomczyńska,

Marian Dzimira,

Biuro Welter,

Lidia Ogonowska,

Mirosław Bielachowicz,

Marek Bogusz,

Janusz Mazurek,

Piotr Szymczewski,

Dyrektor Muzeum Miedzi w Legnicy,

Koło Przewodników Terenowych i Sudeckich Oddziału PTTK w Legnicy,

Bogusława Grabka.

Wszystkim, którzy okazali nam pomoc i wsparcie przy realizacji tego konkursu serdecznie dziękujemy.